Rozmierz

Rozmierz
Rozmierka swoje korzenie bierze zapewne z okresu wczesnego średniowiecza a może z okresu o wiele wczesniejszego. W pobliżu starego centrum wsi, w kierunku zachodnim, około 1 km oddalonym miejscu, które jest widoczne dla oczu wytrawnego badacza miejsce po starym siedlisku, prawdopodobnie grodzisku..  Okresla się je na okres wieku XIII. Isnieje potrzeba przeprowadzenia szczegółowzch badań wspomnianego stanowiska. Poza tym na okolicznych polach odnajdowano niezidentyfikowane resztki gliniannych artefaktów. Niepotwierdzone znalezisko kamiennej siekierki z eopoki kamienia, liczace  5000 lat czeka na wyjaśnienie.

Pochodzenie nazwy miejscowości Rozmierz zasadza się w głównej mierze na interpretacji słowa  Lozymyrza którą odnajdujemy w starych dokumentach książąt opolskich. Według niektórych badaczy po raz pierwszy pojawia się pod datą 1256, według innych pod datą 1299 roku.

Nazwa Lozmera która po raz pierwszy pojawiła się w dokumentach księcia strzeleckiego Alberta pod datą 1365, ze wzgledu na formę zapisu niejednokrotnie mylona była ze znajdującą się w niedalekiej bliskości wsią Rozmierka.

Co tak naprawdę oznacza słowa Lozymyrza. Prawdopodobnie nazwa ta jest pochodzenia słowiańskiego, polskiego lub czeskiego. Według interpretacji tego  słowa można wnioskować że była to nazwa odmiejscowa. Oznacza wierzbowe zarośla a właściwie gałązkę wierzby, witkę ,  zwaną łoziną.  Istnieje przypuszczenie że taka witka , ruta mogła być stosowana jako miara długości. Tak więc nazwa ta, dwuczłonowe słowo Lozy – mierz  może  oznaczać   łozinę, miarę długości.

1. krzew z rodziny wierzbowatych; wierzba szara;
2. wierzbowe zarośla; łozina;
3. długa gałązka, zwłaszcza wierzbowa, witka, wić; łozina

1256 (1299) Lozymyrza

1365 Lozmiera

1375 Losmiera

1447 Lozmira

1450 Lozmer

1453 Lomirze

1513 Lomerzie

1526 Lomierz

1527 Rosmiers Gross

1679 Villa Magno Rosmiers

1687 Maior Rosmiers

1745 Gross Rosmiers

1861 Rosmirz

1883 Rosmierz

1936 Angerbach O S

1945 Rozmierz

Jedna z legend przedstawia historia powstania tych dwu miejscowości  w wyniku podziału  majątku kasztelana strzeleckiego, którego dwie córki  wyszły za mąż za lokalnych rycerzy. Jedna z nich miał mieć na imię Rosmirza druga Rosmirka. Osady te były w pierwszej kolejności rodzajem folwarków  nazwanych imieniami latorosli, na terenie których  zabudowane były zamkniętymi wałami, miejsca gospodarcze, obok wież obronnych. Według odkryć średniowiecznych artefaktów dokonanych w latach międzywojennych,  jednym z takich grodków jest stanowisko archeologiczne  na wschód od wsi  Rozmierka. Drugi gródek znajduje się w północno zachodniej część wsi  Rozmierz. Czy jest coś z prawdy w tej legendzie, trudno dzisiaj  z pewnością przesądzić, jednak coś jest na rzeczy  skoro miejsca te datowane są na okres wczesnego średniowiecza.