Kielcza

Grodzisko średniowieczne w odległości około 250 metrów od kościoła i cmentarza, nad brzegierm rzeki. Do dzisiaj zachował sie około 5 metrowy kopiec. Założone na planie koła, otoczone z jednej strony bagnistym terenem, z innej strony wałem lub palisada oraz fosa lub głebokim rowem.W pobliżu  miejsca istnienia grodziska znaleziono kawałki ceramiki średniowiecznej. Powierzchnia  która badano to około 120 do 150 metrów kwadratowych. Możliwe że była o wiele wieksza. Szacuje się iz powstanie grodziska należy datować na okres przełomu XIII i XIV wieku.

Jednakże najbardziej sensacyjnym znaleziskiem w tej miejscowosci okazał się miecz z  okresu epoki brazu,  szacowany na okres wieku V  lub  IV przed naszą erą.

 

Potwierdzone jest grodzisko średniowieczne w odległości około 200 metrów na zachód od kościoła parafialnego i około 30 metrów na północ od cmentarza parafialnego tuż nad rzeczką. Otoczenie tego stanowiska jest w strefie podmokłych łąk. Rozpoznawalny jest typowe wzniesienie terenu w postaci kopca. W XIX wieku dokonano pierwszych badań, wtedy wysokość wzniesienia było około 5 metrów i powierchni 150 metrów.Szacunkowy okres powstania tego obiektu szacuje się na przełom XIII i XIV wieku. Do częstych znalezisk zaliczyć można skorupy naczyń wczesnośredniowiecznych. Z lat 20 XX wieku pochodzi odkrycie trzech mieczy z brązu. Jednym z nich jest odnaleziony przypadkowa w muzeum w Nysie, tak Excalibór z Kielczy, opisany na naszej stronie.

Przesyłamy Państwa do materiałów firmy, która wspólpracowała z nami w trakcie realizacji inicjatywy stworzenia repliki miecza z Kielczy,  miejscowości leżącej w  granicach Gminy Zawadzkie. Ponieważ przedmiot ten związany jest z pradzeiejami ziemi strzelceckiej, repliką tego miecza zainteresowało się kilka muzeów, między innymi: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Muzeum w Nysie, Muzeum Górnosląskie w Rattingen oraz muzeum Śląskie w Görlitz.

https://wynalazca.tv/zabytkowy-miecz-inzynieria-odwrotna-druk-3d/