Tajemnice cmentarzy ziemi strzeleckiej

  1. Pragniemy zaprezentowac panstwu historie powstania i istnienia cmentarzy  oraz miejsc pochowku na terenie ziemi strzeleckiej.

Cmentarze są miejscami szczcególnymi dla każdego człowieka.  Są miejscem ostatniej drogi naszych bliskich na tym padole ale również miejscem zadumy nad marnością naszego doczesnego życia. Są także miejscem wspomnień o tych którzy odeszli. Jednym z elementów przypominających o ich miejscu pochówku jest grób oraz pomnik nagrobny. Coraz częściej na murach okalających nasze cmentarze pojawiają się tablice upamiętniające zmarłych członków lokalnej społeczności.  Są to nierzadko tablice nagrobne z grobów które zostały zlikwidowane po 25 latach istnienia, ponieważ zabrakło najbliśzej rodziny która moze zatroszczyć się o ich zabezpieczenie. Spotykane na murach kościołów tablice pamiątkowe poświęcone przedewszystkim duszpasterzom, fundatorom i dobroczyńcom kościelnym nierzadko  rozszerzane są o  tego typu pamiatki nagrobne. Poniższe dwa przykłady ukazują trent jaki ma miejsce w XXI wieku.

Tablca pamiątkowa rodziny Waclawczyk z Szymiszow umieszczona w cichym miejscu na murze okalajacym cmentarz przykościelny, kościoła pod wezwaniem św. Szymona i Judy  Tadeusza.

Ufundowanja w 1999 roku, umiejscowiono na murze  cmentarnym  w 2018 roku na prosbe rodziny, a  a zlecenie zrealizowala  firma kamieniarska Jońca Granit z Rożniątowa. Autorem płaskorzeźb jest Alice Waclawczyk z Frankfurtu am Main.

Istotną część owych tablic pamiątkowych są tablice upamiętniajace osoby zasłużone dla lokalnej społeczności o określonym statucie społecznym.

Przykładem może być Johanes Nucius Nübler przeor klasztoru Cystersów w Jemielnicy. Historyczna postać,  która dała się poznać jako kompozytor  końca okresu baroku i renesansu, mistrz polyphony *urodzony w 1556  w Gorlitz (Zgorzelec) a zmarły 15 marca   1620 w Himmelwitz (Jemielnicy).

Polyphony * oznacza różne rodzaje polifonii w muzyce. Słowo polifonia pojawia się najpierw w tym sensie około 1300 roku, ale rzadko jest używane aż do XVIII wieku. W języku niemieckim często wyróżnia się polifonię muzyczną jako zjawisko bardziej ogólne i polifonię jako technikę kompozytorską w muzyce europejskiej, podczas gdy angielski używa terminu „polifonia” dla obu, to jest w sensie bardziej ogólnym.

Nekropolia szymiszowska  w obecnym ksztalcie istnieje oficjalnie ponad 412 lat.

Poczatkiem tamtejszego miejsce pochowku jest roku 1606, kiedy to oficjalnie wybudowano murowany kosciol protestancki. Jednakze istnieja przeslanki ze juz  przed tym okresem istnial tam maly drewnianny kosciolek jako kaplica zamkowa. Nie nalezy rowniez wykluczyc faktu istnieja tam cmentarza, tym bardziej ze na terenie Szymiszowa odkryto pradawne cmentarzysko ze wczesniejszych epok. Poniewaz teren obecnego Szymiszowa zamieszkiwany byl juz w czasach ery brazu jest pewnym ze miejsce to zdobylo statut waznego skupiska ludzkiego. Jako dobre rycerskie odnotowane Szymiszow juz w 12 wieku. W stare krypcie pochowano rodzine i krewnych owczesnych wlascicieli Szymiszowa .