Kroszonki śląskie
Tradycja wykonywania kroszonki wielkanocnej na Śląsku Opolskim, ma swój udokumentowany rodowód i wywodzi się z z początku XIII wieku. Jednakże jest ona rozpowszechniona w całej europie środkowo-wschodniej, Archeologiczne znaleziska na Opolskim Ostrówku wskazują nawet na X wiek. Wielkanocne jajko na Śląsku Opolskim w obecnej formie rozpowszechniło się w XVIII i XIX wieku. Było one przede wszystkim zdobione metodą batikową, jest to jajko malowane gorącym woskiem a następnie farbowane. Metoda ta jest nadal powszechnie stosowana w okolicach Tułowic i Korfantowa. Jednak typowa kroszonka śląska jest wytworem z przełomu XIX i XX wieku. Zafarbowane jajko zdobione jest metodą rytowniczą (drapane), ozdabiane tradycyjnymi ornamentami roślinnymi: palmy, kwiaty, liście , których wzory są często spotykane także w haftowanych obrusach, zasłonach, dekoracyjnej pościeli (kapach), strojach oraz malarstwie ludowym. Różnorodność wzorów które nanoszone są na powierzchnie kroszonki zależy od inwencji artystycznej samego twórcy. W połowie XX wieku na jajkach skrobano duże wyraźne wzory. W latach osiemdziesiątych duży wzór jest coraz bardziej wypełniany, uzupełniany małymi dodatkami. Wzory z tego okresu są uważane przez większość twórców za tradycyjny wzór kroszonki opolskiej. Kolorystycznie dominują odcienie brązu (barwienie łupinami z cebuli).
Kroszonka ta ma swój niepowtarzalny urok a kompozycja jest wyrazista i czytelna, w przedstawionym obrazie jest wyraźnie zauważalna głębia oraz kolejne warstwy przedstawianego wzoru. Kolejnym mocno rozbudowanym elementem są symetrycznie rozlokowane bardzo bogate szlaczki a prawdziwą sztuką jest by były idealnie proste i równe co do wielkości i kształtu poszczególnych, kolejnych elementów.
Najbardzej znanymi kroszonkarzami, którzy włożyli ogromny wkład w propagowanie tej ludowej twórczości, są twórcy z okolic Krapkowic, Opola i Strzelec Opolskich- Szczególne zasługi dla krzewienia kultury kroszonki śląska opolskiego położyli mieszkańcy Obrowca. Do najbardziej znanych należą artyści którzy już od nas odeszli, są to:
Jerzy Lipka ( 1937-2011) urodzony w Obrowcu, który do końca swojego życia mieszkał w Gogolinie, Maria Lipka (1899-1984) z Obrowca, Maria Warwes (1911-1982) z Grudzic pod Opolem, Maria Rogosz (1932 – 2011) z Zieliny-
Poza tym Gertruda Matej, Anna Skrzypczyk, Emilia Suchy, Maria Flak, Maria Kobyłka, Anna Mitko, Maria Kuczber, Piotr Wysada, Stefania Topola. Także młode pokolenie godnie zastępuje swoich mistrzów.
Zaliczamy do nich takie osoby jak Agnieszka Gryc ze Szczedrzyka, Patryk Blania z Obrowca, Edeltraud Kroppop, Łucja Mandelka, Edeltraud Fornal, Kornelia Gabrielczyk, Gertrud Kleman, Małgorzata Mateja, Maria Żmija-Glombik, Renata Janik, Maria Rudzik, Elżbieta Pazur, Maria Cichoń, Ewa Hurek, Aneta Hurek, Sabina Karwat, Dominika Kunicka, Justyna Langner, Wioleta Obrzud, Agnieszka okos, Sonia Ozimek, Natalia Patryek, Sonia Sappok.