Szymiszów szkoła

Pierwszy przybytek szkolny znajdowała się przy dworze już w poczatkach XVIII wieku. Udzielano tam w zimowe wieczory nauki religii. Pierwszy budynek szkolny z prawdziwego zdarzenia powstał na dzisiejszej ulicy koscielnej jako jednoizbowa szkoła w 1803 roku jako inicjatywa własciciela wsi Jochana Nepomucena von Tenczin patrona tutejszego kościoła oraz Komitetu Szkolnego w które skład wchodzili właściel dominium z Rozniontau, którym był klasztor w Jemielnic, grabia Tenczin, Sołectwo Schimischow, Sołectwo Rosniontau.

W roku 1889 na osiedlu robotniczym Kolonia , postanowiono wybudować druga szkołe z powodu zwiekszenia się ilości dzieci pracowników zakładów cementowych. Był to jeden z budynków tak zwanych chałpką obok budynku dyrekcji.

Przełom wieku XIX i XX wymusił na lokalnych władzach konieczność wybudowania wiekszej szkoły, która posiadała 4 klasy naucznaia. Wybór padł na areał znajdujący się na końcu wsi przy drodze do osiedla robotniczego Kolonia.

zebranie rodziców w szkole podstawowej nr. 1 w Szymiszowie w latach 60-tych XX wieku

Okres powojenny spowodowł ponowny wzrost liczby uczniów czego efektem była potrzeba wybudowania drugiej szkoły na osiedlu Wapienniki. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Szymiszowie wybudowana została w czerwcu, a przekazana do użytku 1 września 1963 roku.